Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Spotkania Parafian z okazji Dnia Żołnierza, i z tej okazji wspólny obiad w Parafii Manchester,
mają swoją długą historię, która stała się tradycją.
Zresztą podobnie organizowane uroczystości odbywają się w wielu polskich ośrodkach na terenie Wielkiej Brytanii.
Odkąd istnieje Kościół i Parafia Miłosierdzia Bożego w Manchester oddaje się tu hołd polskim kombatantom, oraz wszystkim żołnierzom, i to nie tylko dlatego, że to miejsce zostało stworzone głównie dzięki nim.
Tradycja tych obchodów wzięła się od od wielkiego zwycięstwa Polaków w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.
Bitwa Warszawska to był i jest wielki, niezwykły tryumf Wojska Polskiego nad odwiecznym najeźdźcą ze Wschodu. Wielkość, wręcz spektakularność tego zwycięstwa łączy się z wiarą naszego narodu, oraz opieką Matki Bożej. Dzień zwycięstwa 15 sierpnia /od 1920roku/ został nazwany świętem Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, oraz „Cudem nad Wisłą”.
Przez wszystkie powojenne lata dzień 15 sierpnia był i jest świętowany nie tylko w Polsce, ale i przez całą Polonię, która także wyraża wdzięczność Matce Bożej za jej opiekę, oraz oddaje cześć wszystkim którzy wyrazili gotowość i poświęcenie w obronie ojczyzny.

Zgodnie z tradycją, i w tym roku, kolejny raz w Parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester odbył się uroczysty żołnierski obiad.
Z uwagi na sierpniowy okres urlopowy świętowanie miało miejsce ponad 2 tygodnie
po oficjalnej, - kalendarzowej dacie .W niedzielę 4 września 2016 o godz.11.00, w Parafii Miłosierdzia Bożego w Manchester miała miejsce msza święta ofiarowana polskim żołnierzom.
W kościele, w stojakach koło ołtarza obecne były sztandary, a poczet sztandarowy, jak zawsze, zajmował pierwszą ławkę. Po bardzo uroczystej mszy świętej, poczet wraz ze sztandarami przemieścił się na salę parafialną.
Parafianie i gości także przeszli do budynku parafialnego, gdzie miał miejsce wspólny posiłek.

Kolejnym zaplanowanym punktem odchodów był udany, świetnie przygotowany występ zespołu „Polonez”.Muzyka, taniec, tradycyjne polskie stroje i całe związane z tym wspaniałe widowisko zdecydowanie ubarwiły tę tradycyjną, polską uroczystość. Tego dnia miały miejsce także przemówienia. Wśród przemawiających był wielki bohater i działacz polonijny, uczestnik Kampanii Włoskiej i Bitwy pod Tobrukiem p. Marian Tomaszewski, który korzystając z okazji podziękował za pomoc konsulowi Lutostańskiemu.
Kończący swoją pracę na terenie Manchester konsul Łukasz Lutostański przemawiał dwukrotnie. W związku ze świętem przypomniał „Bitwę Warszawską”, „Cud nad Wisłą”, osobę marszałka
J .Piłsudskiego i wielki dar zwycięstwa. Następnie, przy okazji spotkania z Polonią podziękował wszystkim za pomoc i współpracę. Tego popołudnia przemawiał także zaproszony Norman Armstrong Kersh reprezentujący „Life for a Life” Memorial Forests, który jako podziękowanie wręczył konsulowi symboliczne „drzewko pamięci”.
Podczas uroczystości wręczono także odznaczenia PSPK.
Tego popołudnia na sali obecnych było wielu nie tylko polskich, ale także i angielskich gości
w mundurach wojskowych.
Miłym akcentem była także obecność ubranych na granatowo, młodych Polaków reprezentujących organizację „Polska Niepodległa”.


Tekst powstał dzięki ustnej relacji p. Mariana Tomaszewskiego z Bury, którą miała zaszczyt spisać Joanna Dudzic