Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
29 marca 2017 (uruchomienie Artykułu 50 o wyjściu UK z Unii Europejskiej) to data od której obywatele EU nie mają automatycznego prawa do pozostania w UK. Co zrobić jeśli do marca 2019 nie będzie można udokumentować zamieszkania 5 lat na terenie UK? 
W drugiej połowie 2016 odrzucono wnioski o kartę stałego pobytu ponad 12800 obywatelom EU. Home Office podaje, że powodem najczęstszych przyczyn odrzucenia wniosków są błędy w ich wypełnianiu. Błędy dotyczą załączani nieodpowiednich dokumentów, braku właściwej opłaty, błędów merytorycznych i proceduralnych. Dokument aplikacyjny liczy sobie “zaledwie” 85 stron…
O kartę stałego pobytu mogą się ubiegać ci, którzy mieszkają (bez przerw) 5 lat w UK.
Ale co zrobić jeśli do marca 2019 nie będzie można udokumentować zamieszkania 5 lat na terenie UK?
Jakie dokumenty zbierać, jakie przepisy znać i przestrzegać, jakie wymogi stawiać swoim pracodawcom i wiele innych pytań jest dużą niewiadomą dla wielu Polaków zamieszkałych w UK.
Z politycznego punktu widzenia według wielu członków rządu i komentatorów politycznych, Premier UK, Mrs Teresa May, pragnie użyć obywateli EU zamieszkałych w UK i ich “praw do stałego pobytu” w UK jako karty przetargowej w negocjacjach ekonomicznych z państwami Unii Europejskiej, niemniej jednak jaki będzie tego efekt nikt nie wie i przewidzieć nie jest w stanie.
Jeżeli dodamy do tego starania UK do pozostania we Wspólnocie Rynkowej EU, to zdecydowanie negocjacje te nie zapowiadają się jako łatwe dla rządu UK.
Parlament Europejski zapowiedział, że jakiekolwiek negocjacje ekonomiczne będą mogły mieć miejsce dopiero po “administracyjnym i prawnym rozwodzie” z UK.
Jednakże Parlament Europejski rownież zapowiedział, że będzie się sprzeciwiał wszelkim posunięciom rządu UK mającym na celu uniemożliwienie obywatelom EU (przybywającym do UK po 29 marca 2017) uzyskania takich praw jakie obowiązywały przed uruchomieniem Artykułu 50.
Wracając do spraw Polaków zamieszkałaych w UK to z naszych statystyk wynika, że Polacy zamiast korzystać z rzetelnych źródeł konsultacyjnych wolą pytać swoich znajomych, kolegów, itp.
Efekt tego jest taki, że…. “mądry Polak po szkodzie”, tyle, że ta szkoda jest zawsze bolesna i bardzo kosztowna.
Drugim elementem przysparzającym problemów jest często niewystarczająca znajomość języka angielskiego, zwłaszcza języka administracyjno-prawnego.
Zamiast czekać i “obudzić się z ręką w nocniku” korzystajcie z usług rzetelnych konsultantów pamiętając, że chytry dwa razy traci oraz, że nieznajomość przepisów nie zwalnia od ich przestrzegania…
Strzeżonego Pan Bóg strzeże, więc lepiej być przygotowanym na wszystko, co już niesie ze sobą Brexit.
Jako konsultanci mamy do czynienia z problemami Polaków, którzy nie znając przepisów i prawa (które jest zdecydowanie różne od prawa polskiego) zgłaszają się do nas z naglącą prośbą o pomoc.  Dlatego zawsze powtarzamy: strzeżonego Pan Bóg strzeże! Nie zwlekaj, nie pytaj kolegów, nie szukaj na Facebooku. Podejmij rozsądną decyzję zanim będzie za późno.
Czy wiesz, że Home Office stosuje przepis, że osoba mająca na swoim koncie wykroczenie prawne (nawet takie, które podlega jedynie jurysdykcji Sądów Magistrackich) z karą powyżej 1 roku więzienia – to taka osoba podlega natychmiastowemu przekierowaniu do procedury deportacyjnej bez względu na to, czy ma stałą pracę i czy jest w UK ponad 5 lat.
Fakt posiadania NIN ale bez możliwości udokumentowania opłacania City Council Tax od momentu uzyskania National Insurance Number nie daje prawa do zgodnego z przepisami wystąpienia o kartę stałego pobytu.
Warto znać ten, jak i wiele innych przepisów wprowadzanych przez rząd UK, po to, aby uniknąć przykrych niespodzianek w trakcie wprowadzania procedur Brexitu.

Interella.uk