Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
dzieckdoszk
Nasze dziecko idzie do szkoły w Wielkiej Brytanii...


Mając dzieci i podejmując decyzję dotyczącą emigracji do Wielkiej Brytanii musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że prędzej, czy później będziemy musieli zmierzyć się z sytuacją, polegającą na tym, że nasza pociecha będzie musiała zostać zapisana do szkoły w obcym kraju.
Warto więc zapoznać się z pewnymi danymi dotyczącymi szkolnictwa na wyspach oraz regułami panującym w tym państwie - związanymi z tymże tematem.
Na samym wstępie dobrze jest wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii obowiązkiem szkolnym objęte są wszystkie dzieci, które ukończyły piąty rok życia. Edukację nasza latorośl może najwcześniej zakończyć w wieku lat szesnastu.

W Wielkiej Brytanii dzieci w wieku od lat pięciu do jedenastu uczęszczają do szkół podstawowych, zwanych primary school. Kolejny etap to szkoły średnie - secondary school - przeznaczone dla młodzieży w wieku od lat jedenastu do szesnastu. Obowiązek szkolny trwa więc – co łatwo obliczyć – jedenaście lat. Każdy maluch zobowiązany jest do rozpoczęcia edukacji w pierwszym trymestrze przypadającym po jego piątych urodzinach.
Nauka w pierwszej instancji, czyli w szkołach podstawowych – primary school - składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich -Infant School - przeznaczony jest dla najmłodszych, czyli dla dzieci w wieku od lat pięciu do siedmiu. Junior School, to kolejny szczebel edukacji na poziomie podstawowym, skierowany do dzieci w wieku od lat siedmiu do jedenastu. Istotny jest fakt, że każdy etap nauki kończy się egzaminem, który ma na celu sprawdzenie poziomu wiedzy naszej latorośli. Owe prace kontrolne naszą nazwę „National Assestment” – Level A i Level B. Po zdaniu ostatniego testu dziecko musi rozpocząć naukę w szkole średniej - secondary school. Tam też czekają je kolejne dwa egzaminy. Do pierwszego z nich nasza pociecha musi przystąpić w wieku lat czternastu, a do drugiego w wieku lat szesnastu. Ostatnia praca kontrolna to egzamin sprawdzający całkoształt zdobytej wiedzy. Test ten nosi nazwę General Certificate of Secondary Education – w skrócie GCSE – i jest on szczególnie istotny dla tych, którzy chcą kontynuować naukę na etapie GCEA, a co za tym przystąpić do egzaminu maturalnego.
Warto wiedzieć, że większość szkół w Wielkiej Brytanii wymaga od dzieci noszenia mundurków, a lekcje zazwyczaj trwają w godzinach od 9.00 do 15.00. Nauczyciele nie stawiają dzieciom stopni w trakcie trwania semestru. O postępach edukacyjnych swoich maluchów rodzice dowiadują się z raportów przygotowywanych przez pedagogów na koniec każdego semestru. Raporty owe przybierają formę opisową.
W Wielkiej Brytanii dzieci uczęszczają do szkół 190 dni w roku, a nauka w każdym roku szkolnym podzielona jest na trzy części, czyli składa się z trzech semestrów. Rok szkolny rozpoczyna się w drugiej połowie sierpnia, a kończy się wraz z nadejściem lipca. Terminy przerw międzysemestralnych oraz świątecznych ustalane są przez władze lokalne lub organy zarządzające szkołą - w przypadku szkół prywatnych indywidualnie przez dyrekcję szkoły.
Istotna informacja jest taka, że dziecko powinniśmy zapisać do szkoły z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W tym celu należy wypełnić formularz aplikacyjny, który można znaleźć w internecie. Formularz ów otrzymamy także podczas wizyty w najbliższym magistracie miejskim, a dokładnie w Departamencie Edukacji – Education Department. W kwestionariuszu należy podać nazwy trzech wybranych szkół. Lista placówek edukacyjnych dostępna jest w internecie, pod adresem www.schoolsfinder.direct.gov.uk .
W sytuacji, gdy nasza pociecha nie zna języka angielskiego lub też nie posługuje się tymże językiem biegle powinniśmy fakt ten zaznaczyć w formularzu aplikacyjnym, w polu oznaczonym nazwą „special education needs.” Wówczas to nasza latorośl skierowana zostanie na dodatkowe lekcje języka angielskiego. Wypełniony kwestionariusz należy oddać w sekretariacie wybranej szkoły. Do formularza musimy dołączyć kilka wymaganych dokumentów: akt urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający datę urodzenia naszej latorośli – na przykład paszport, dokument potwierdzający nasz adres zamieszkania oraz dokument potwierdzający prawa do opieki na dzieckiem.

Szacuje się, że ponad 90 procent dzieci w Wielkiej Brytanii uczęszcza do szkół państwowych - state school - gdzie nauka jest całkowicie bezpłatna. Szkoły te są kontrolowane przez władze lokalne bądź też przez członków zarządu danej placówki edukacyjnej. Istnieją jednak również szkoły wyznaniowe, jak i inne szkoły prywatne. Nauka w tych placówkach oznacza konieczność płacenia czesnego – aczkolwiek zdolne dzieci pochodzące z biedniejszych rodzin dostają stypendia.