Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
reinkarnacja 2„Dusza ludzka jest jak wola,
Spada z nieba i do nieba wzlatuje
I znów spada na ziemię,
Wiecznie zmienna”
Johann Wolfgang Van Goethe
Reinkarnacja szansą na nowe życie?!

Każdego człowieka, a przynajmniej większość ludzi, od czasu do czasu nachodzą obawy i lęki dotyczące tego co stanie się z nami, z naszym ciałem i naszą duszą po śmierci. Zastanawiamy się jaki czeka nas los, czy istnieje zmartwychwstanie i życie wieczne, czy narodzimy się ponownie w innej postaci, czy też może śmierć to coś ostatecznego, nieodwracalnego?! Czy to możliwe, że nagle przestaniemy istnieć i nic po nas nie zostanie?! Kwestia życia i śmierci przeraża, a zarazem fasynuje. Nikt z nas nie chce od tak, po prostu zniknąć z tego świata. Zniknąć na zawsze, ostatecznie. W rozważaniach tych z pomocą człowiekowi przychodzą religie. Wszystkie one obiecuje życie po śmierci, tym samym dając, tak bardzo potrzebną każdemu z nas z osobna, nadzieję. Wierzymy w zmartwychwstanie. Wierzymy, że powrócimy na ziemię w innej postaci. Wszystko zależy od tego, jakie poglądy reprezentujemy, a dokładnie mówiąc w czym chcemy pokładać naszą nadzieję, jaką religię wyznajemy...Jedno jest pewne, wiara w nieśmiertelność pomaga przetrwać. Pomaga ujarzmić strach przed śmiercią.


Zmartwychwstanie, reinkarnacja, a może nieodwracalny koniec...

Polska to kraj, w dużej mierze, katolicki. Nic więc dziwnego, że większość naszych rodaków wierzy w zmartwychwstanie. Tak w przeważającej większości zostaliśmy wychowani i z tym faktem nawet trudno polemizować. Ufamy, że tych którzy za życia postępowali dobrze i szlachetnie, naśladowali Jezusa Chrystusa, czeka nagroda. Nagroda w postaci szczęśliwego, niczym już nie zmąconego życia wiecznego w domu Pana Naszego. Nagroda i kara. Niebo i piekło.

Najbardziej rozpowszechnioną, na świecie, ideą odnoszącą się do tematu życia i śmierci wcale nie jest teoria zmartwychwstania w rozumieniu chrześcijaństwa. Jest nią koncepcja reinkarnacji, w którą wierzy 1/3 ludzkości. Występuje one niemalże we wszystkich wierzeniach. Reinkarnacja to nic innego jak powtórne wcielenie, wędrówka dusz. Słowo to pochodzi od dwóch wyrazów, inkarnacja co oznacza wcielenie oraz „re”, czyli z języka angielskiego powtórzenie wykonania jakiejś czynności. Wiara w reinkarnacje to ufność w to, że człowiek jest istotą duchową. Zgodnie z tą koncepcją po śmierci dusza przenosi się na jakiś czas do ciała niematerialnego, a następnie powraca na ziemię w postaci nowo narodzonego dziecka. Reinkarnacja to więc nic innego jak metamorfoza, przemiana jednej formy życia w inną. Teoria dotycząca wędrówki dusz to jedno z podstawowych wierzeń hinduizmu, ale także dżinizmu, wierzeń afrykańskich, czy też orfizmu. Wyznaje ją także pitagoryzm, platonizm, gnostycyzm, kabalizm, spirytyzm i teozofia. Występuje także w buddyźmie, choć w nieco odmiennej formie.

Nie wszyscy ludzie na świecie chcą wierzyć w życie wieczne. Nie wszyscy tej wiary potrzebują, a przynajmniej twierdzą, że jej nie potrzebują. Są i tacy, którzy uważają, że konkretny cel naszej ziemskiej wędrówki zwyczajnie nie istnieje. Według nich w momencie śmierci ciała fizycznego człowiek po prostu się kończy. Nie ma duszy, nie ma Boga, a wszelkiego rodzaju religie to przesądy wymyślone przez ludzi i dla ludzi. Krótko, zwięźle i na temat?!

Katolicyzm wyklucza reinkarnację?!

Trzy, wymienione powyżej, teorie dotyczące kwestii życia i śmierci różnią się od siebie zdecydowanie. Dzieli je wszystko. Trudno doszukać się choćby małych punktów stycznych łączących je ze sobą. Zwolennicy reinkarnacji próbują co prawda znaleźć w Piśmie Świętym odniesienia do teorii mówiącej o wędrówce dusz, jednakże ojcowie kościoła katolickiego jasno i wyraźnie temu zaprzeczają. Twierdzą oni, że na ziemi żyjemy tylko raz, a następnie czeka nas podróż bądź to do nieba, bądź też do piekła. W żadnym razie jednak nasza dusza nie wraca ponownie na ziemię. Mimo tego, to właśnie teoria mówiąca o wędrówce dusz jest najbardziej popularna. Nawet w Polsce, uznawanej za „dom” katolicyzmu, aż 32% obywateli wierzy w reinkarnację i co ciekawe jest to najwyższy odsetek na całym kontynencie europejskim. Fakt ten jest dość zastanawiający i dający do myślenia. Można go wytłumaczyć w ten sposób, iż najwidoczniej wielu katolików nie widzi sprzeczności pomiędzy wiarą w metamorfozę, a wiarą w Boga. Chrześcijaństwo to jedna z niewielu religii, która nie uznaje reinkarnacji.

Reinkarnacja, kolejna szansa na ziemskie życie

reikarnacjaReinkarnacja przez wielu uznawana jest za kolejną szansę. Szansę na ponowne życie na ziemi; życie lepsze, szczęśliwsze, bezpieczniejsze, bardziej satysfakcjonujące. Pierwsze poglądy na temat reinkarnacji pojawiły się wraz z powstaniem „Upaniszad”, w VII wieku. Pierwsza definicja wędrówki dusz pochodzi z kolei od Pitagorasa, greckiego matematyka i filozofa. Twierdził on, że dusza jest nieśmiertelna i jedynie mieszka w ciele człowieka. Przeżywa ona cielesną śmierć, by następnie przejść serię odrodzeń. Okres bezpośrednio po śmierci wykorzystywany jest przez duszę na odpoczynek. Wtedy też oczyszcza się ona w Hadesie, a gdy jest na to gotowa odradza się na nowo. Po pewnym czasie seria odrodzeń zostaje wypełniona, a oczyszczona dusza może zaprzestać swojej wędrówki.

Reinkarnacja w hinduiźmie, a reinkarnacja w buddyźmie

Wiara w reinkarnacje może przebierać różne formy. Najistotniejsze różnice znaleźć można w podejściu do teorii dotyczącej wędrówki dusz hinduizmu i buddyzmu.

  • Hinudizm wyznaje, że cykl życia i śmierci trwa do chwili całkowitego zjednoczenia się duszy z Brahmanem, a o kierunku wędrowania duszy decyduje indywidualna dla każdej z nich karma. Czyny człowieka wpływają na jego przyszłość. Każda istota ludzka sama odpowiada zarówno za swoje szczęście, jak i za cierpienie. Poprzez postępowanie zgodne ze wskazaniami Dharmy możemy jednak poprawić własną karmę, a co za tym idzie po śmierci wcielić sią w lepszy byt.
  • Buddyzm z kolei wyznaje, że po śmierci człowiek rozpada się na pięć części, które przybierają następujące formy: materialną, uczuciową, percepcyjną, mentalną oraz świadomości. Co za tym idzie nie istnieje nic trwałego co przechodziłoby do kolejnego życia, ale karma z życia poprzedniego może wpływać na kolejne byty.
Wolter: [...doktryna reinkarnacji nie jest ani absurdalna, ani bezużyteczna]

 

MONIKA BROKKING