Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

loneparents1Samotni rodzice nie mają łatwego zadania

Samotne rodzicielstwo to termin, którego używamy w przypadku, gdy dzieci wychowywane są przez tylko jednego z rodziców; nie ma najmniejszego znaczenia czy jest to mama, czy też tata. 
Powody takiego stanu rzeczy mogą być przeróżne: rozwód, separacja,

czy też śmierć jednego z opiekunów. Współcześnie bardzo często zdarza się także, że samotne rodzicielstwo to świadomy wybór - w tym przypadku głównie kobiet; dobrze wykształconych, niezależnych, zajętych karierą zawodową. Kobiet, które z różnych przyczyn nie chcą wstępować w związek małżeński albo nawet w związek partnerski. Reasumując możemy mieć do czynienie z samotnym rodzicielstwem z wyboru lub też z przymusu.
W obu przypadkach na samotnych rodzicach spoczywa bardzo duży obowiązek.
Na samym początku powinni oni wyjaśnić dziecku dlaczego musi dorastać bez mamy lub taty, w rodzinie niepełnej – w 
przeciwieństwie do większości rówieśników. Tylko i wyłącznie od podejścia opiekuna, do tej kwestii, zależeć będzie jak latorośl poradzi sobie z zaistniałą sytuacją. Co oczywiste, sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku samotnego rodzicielstwa z wyboru, a zupełnie inaczej, gdy mamy do czynienia z samotnym rodzicielstwem z przymusu. W tym drugim przypadku możemy przyjąć, że dziecko dorastało - przynajmniej przez jakiś czas - w tak zwanej pełnej rodzinie, mając przy swoim boku oboje rodziców; takiemu maluchowi nagle, zupełnie niespodziewanie cały świat wali się na głowę - w momencie śmierci jednego z rodziców lub ich rozwodu. Naturalnie śmierć i rozwód to dwie kompletnie różne sytuacje, których w żaden sposób nie da się ze sobą porównać. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ich rezultat jest ten sam – dziecko, w szczególności małe, czuje się porzucone i nie wie dlaczego tak się stało. Zwyczajnie nie pojmuje, nie rozumie zaistniałej sytuacji. Niezwykle ważna w tym momencie jest rola rodzica, które pozostało przy dziecku – musi on udzielić swojemu maluchowi niezbędnego wsparcia i pomocy. Pewne jest, że żadne dziecko nie powinno zostać pozostawione w takiej sytuacji same sobie. Bez względu na to z jakim bólem musi zmierzyć się osoba dorosła, dziecko winno pozostać najważniejsze, wysunąć się na pierwszy plan. Bardzo ważna jest rozmowa, ale i również cierpliwość – odpowiadanie na wszystkie pytania.

Samotne rodzicielstwo efektem rozwodu

W przeważającej liczbie przypadków samotne rodzicielstwo wymuszone jest rozwodem. Co gorsza, duża ilość spraw rozwodowych nie przebiega sprawnie i szybko, ale z różnych powodów ciągnie się w nieskończoność. Niemalże byli już małżonkowie walczą ze sobą na wszystkie możliwe sposoby – niejednokrotnie wciągając w swoją prywatną wojnę własne dzieci. Niestety, bardzo często to właśnie maluchy stają się bronią przetargową, narzędziem używanym podczas potyczek dorosłych. Mieszanie dziecka w konflikt pomiędzy rodzicami to jeden z najgorszych i najczęściej popełnianych błędów wychowawczych. Nie ma wątpliwości, że najlepszym wyjściem z sytuacji, nie tylko ze względu na dobro dziecka, jest rozwód krótki i spokojny – pozbawiony zbędnych, dodatkowych emocji. Niestety, bardzo często i to z różnych powodów jest to bardzo trudne lub niemożliwe. Niemniej jednak zawsze na pierwszym planie rodzice powinni stawiać dobro własnego potomka. Dziecko w żadnym wypadku nie powinno być świadkiem kłótni pomiędzy mamą a tatą, a już na pewno nie powinno znajdować się w samym centrum tychże zawirowań i awantur. Co więcej; rodzic, z którym maluch pozostaje po rozwodzie, powinien odłożyć na bok wszelkie uprzedzenia i pretensje, które żywi w stosunku do swojego byłego partnera. Osoba, która otrzymała prawa do opieki nad dzieckiem powinna zadbać, by jego latorośl miała jak najlepszy kontakt z drugim rodzicem.

Samotne rodzicielstwo to bardzo trudne zadanie

loneparents2Samotne rodzicielstwo to wyzwanie. Samotni rodzice ze wszystkimi aspektami związanymi z wychowywaniem dziecka muszą sobie radzić w pojedynkę; choroby, edukacja, pomoc w pracach domowych, czy też połączenie pracy zawodowej z obowiązkiem opieki nad potomkiem. Nie można zapominać, że każdy rodzic potrzebuje także czasu tylko dla siebie – czasu na odpoczynek, relaks, spotkania z przyjaciółmi, czy inne przyjemności – po to by podładować akumulatory i zyskać nowe siły. Badania wykazują jednak, że pomimo wszystkich tych problemów samotni rodzice, w przeważającej liczbie przypadków, wywiązują się ze swojego zadania bez zarzutu spędzając z dzieckiem nawet więcej czasu niż ma to miejsce w przypadku opiekunów z tak zwanych pełnych rodzin. Może to wynikać z faktu, że samotni rodzice muszą być o wiele lepiej zorganizowani, by radzić sobie z problemami dnia codziennego. 
W większości przypadków mówiąc o samotnym rodzicielstwie, mamy na myśli samotne macierzyństwo – co jest ściśle związane z kulturą, w której zostaliśmy wychowani. Nasz świat został tak zorganizowany, że powszechnie wierzy się iż to matka jest przypisana do opieki nad dzieckiem. Czasy jednak uległy zmianie i obecnie coraz częściej, choć wciąż rzadko, sądy przyznają opiekę nad potomkiem ojcu.
Nie ma jednakże znaczenia czy mówimy o samotnym macierzyńskie, czy też ojcostwie - jedno jest pewne, pozbawienie dziecka jednego z rodziców zawsze będzie pozostawiało ślad na jego psychice – jak wielki, zależy to w dużej mierze od opiekunów.

Monika Brokking