Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
nosmoking
 Powiedzmy „nie” papierosom!

Palenie szkodzi zdrowiu – fakt to niezbity i znany każdej osobie na świecie; zarówno palącej, jak i wolnej od tego nałogu. Palenie papierosów ma szereg negatywnych następstw: począwszy od tego, że drastycznie wzrasta ryzyko zawału serca, czy też zachorowań na różnego rodzaju odmiany raka, w szczególności raka płuc; poprzez nieco bardziej trywialne rzeczy: jak spadek kondycji, pogorszenie samopoczucia, nieprzyjemny oddech, a także problemy z cerą. To tylko przykłady zgubnego wpływu tegoż nałogu, które tak naprawdę można by było mnożyć w nieskończoność.


Nie mniej ważny jest fakt, że zwyczajnie palenie wychodzi z mody. Przybywa ludzi niepalących. Pamiętać należy także o tym, że palenie szkodzi nie tylko osobie dotkniętej nałogiem, ale także ludziom przebywającym w pobliżu. Tak zwane bierne palenie może, koniec końców, okazać się bardziej szkodliwe w skutkach niż palenie czynne. 

Wiele osób nosi się z zamiarem zerwania z nałogiem. Niestety, w przeważającej liczbie przypadków na zamiarze się kończy. Samo postanowienie, choć jest pierwszym krokiem w stronę rozstania się z uzależnieniem od papierosów, sprawy jeszcze nie załatwia. Przede wszystkim potrzebna jest silna wola i przekonanie, że właśnie tego chcemy. Jeżeli nie jesteśmy pewni podjętej przez siebie decyzji; prędzej czy później do nałogu powrócimy i nie powstrzymają nas przed tym żadne medykamenty czy środki wspomagające.

Aptekarskie półki wręcz uginają się od przeróżnego rodzaju specyfików, których zadaniem jest pomoc osobom chcącym rzucić palenie. Jednymi z najbardziej rozpowszechnionych i najczęściej stosowanych farmaceutyków są: gumy do żucia oraz plastry. Oba środki - co naturalne - stopsmokingzawierają nikotynę. Zmniejszają więc poczucie głodu nikotynowego nękające osoby, które rozstały się z nałogiem. Nikotyna zawarta w tychże medykamentach uwalniania zostaje dużo wolniej niż ma to miejsce w przypadku papierosów. Zabieg ten pozwala na stopniowe zmniejszanie przyjmowanej dawki, aż do całkowitego pozbycia się stosowanych preparatów. E-papieros to kolejny środek farmakologiczny mający na celu pomoc osobie uzależnionej. Specyfik ten zyskuje coraz większe grono wielbicieli. Nie tylko dostarcza on bowiem potrzebnej - organizmowi osoby rzucającej nałóg - nikotyny, ale także skutecznie zajmuje ręce, co jest niemniej istotne w przypadku ludzi rozstających się z nawykiem palenia. Ten typ papierosa posiada mniejszą dawkę nikotyny niż papieros normalny, a poza tym wolny jest od tak bardzo szkodliwych dla zdrowia substancji smolistych, w których zawarty jest dwutlenek węgla oraz od dymu tytoniowego, gdzie znajduje się ponad 5000 różnych substancji; w mniejszym bądź większym stopniu szkodzącym organizmowi osoby palącej.
Osoby rzucające palenie muszą niestety liczyć się z faktem, że w trakcie pierwszych tygodni odwyku mogą zostać dotknięte szeregiem negatywnych następstw odstawienia nałogu. Wynika to z faktu, że nagle organizm przestaje otrzymywać tak dużego stężenia nikotyny, do jakiego był przyzwyczajony i w efekcie potrzebuje czasu, by zacząć od nowa samodzielnie funkcjonować. Zmiany nastrojów, problemy z koncentracją, zawroty głowy, bezsenność, czy też wzmożony kaszel lub drapania w gardle, to tylko niektóre z objawów zerwania z nawykiem palenia. Powodów takiego stanu rzeczy jest wiele. Przede wszystkim dzieje się tak jednak dlatego, że do tej pory to nikotyna stymulowała działanie ośrodka nerwowego, ośrodka przyjemności w mózgu, a także pobudzała szare komórki do pracy. Już kilka dni po odstawieniu papierosów drogi oddechowe zaczynają się oczyszczać. Spada także ilość tlenku węgla we krwi, a tym samym zwiększa się ilość tlenu dopływającego do mózgu.
Warto wiedzieć, że już po upływie 20 minut od wypalenia ostatniego papierosa do normy wraca nie tylko ciśnienie, ale także puls. Osiem godzin później stabilizuje się poziom tlenu we krwi. Tlenek węgla zostaje wyeliminowany z organizmu 24 godziny po zerwaniu z nałogiem. W tym czasie płuca zaczynają oczyszczać się ze śluz oraz innych szkodliwych substancji. Dwie doby wystarczają, by ciało osoby „rozwodzącej się” z papierosami było całkowicie wolne od nikotyny. Poprawie ulega także poczucie smaku i powonienia. Po upływie 72 godzin łatwiejsze staje się oddychanie. Wzrasta poziom energii, a także rozluźniają się oskrzela. Krążenie poprawia się po okresie od 2 do 12 tygodni. Wówczas to wszelkie przejawy aktywności fizycznej dostarczają o wiele więcej przyjemności, gdyż poprawia się ogólna kondycja. Po upływie 3 – 9 miesięcy ustaje kaszel i charczenie. Znikają również problemy z oddychaniem, a funkcje płuc podnoszą się o 10 procent. Pięć lat po zerwaniu z nałogiem ryzyko zawału serca spada do połowy poziomu jakim zagrożeni są palacze. Po 10 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka płuc, a niebezpieczeństwo wystąpienia zawału jest na tym samym poziomie, który występuje u osób niepalącej.
Powodów, by rzucić palenie jest wiele. Nie ważne, który z nich wybierzemy. Ważne, że podejmiemy decyzję, która zmieni nasze życie... na lepsze.